dr. Seregély István érsek atya elmélkedése

A plébánia, mint missziós közösség

A 75. születésnapját ünneplő egri főpásztor, Dr. Seregély István érsek atya volt a polgári plébánia vendége 2006. március 17-én, pénteken. A keresztút közös elimádkozása után a templomból a plébánia nagytermébe vártuk mindazokat, akik fáradtságot nem kímélve eljöttek, hogy meghallgassák azt a főpásztort, aki elindította a Szent István Rádiót, amely sokaknak jelent lelki és szellemi eligazodást és segítséget keresztény mindennapjaikhoz.

Mitől lesz missziós az egyházközség? Három szó köré lehetne csoportosítani a feladatot, a célt és az utat, melytől egy közösség missziós közösséggé lesz. A martyria - leiturgia – diakónia szavak mögött felfedezhető és megérthető ez.

Jézus azt mondta tanítványainak: Ne vigyetek magatokkal se botot, se erszényt, se két sarut… Azaz, a kereszténység sem erőszakkal, sem lefizetéssel, sem a kényelem szeretetével nem hirdethető, hanem üdvösségre beirányozott és Krisztusra szegezett tanúságtevő keresztény élettel. A másokért élő és áldozatot vállaló út jelenti az üdvösség útját.  „Aki elveszíti életét, megnyeri azt az örök életre” – mondja Jézus.

A leiturgia a keresztény élet forrása. Heti egy óra, amelyben Isten megadja azt a segítséget, hogy mindenki korának és érettségének megfelelően növekedjék a hitben, ismereteiben. Senki sem maradhat meg az általános iskolás hittanismeretei szintjén; mindenkinek képeznie kell magát. Aki tud bűnbánatot tartani – folytatta az érsek atya – az soha sem fogja elvéteni az üdvösségre vezető utat. Az a keresztény család, ahol tudnak bűnbánatot tartani és bocsánatot kérni, ahol keresztény szellemben nevelik a gyermekeket és úgy élik a házasságukat, hogy számukra a másik Krisztus, akiért élniük kell, akkor az a család példa lesz mások számára, azaz – misszióssá válik.

Mindezt pedig a diakónia – szolgálat szellemében. Ma, amikor mindenki uralkodni akar a másikon, Jézus szavai megdöbbentenek minket: „Aki nagyobb akar lenni, legyen a legutolsó és mindenkinek a szolgája.” Mások szolgálata, másokra pazarolt élet jelenti igazából a saját életünk beteljesedését.

Humorral fűszerezett előadása végén az „öreg szivar” – ahogyan a 75 éves főpásztor viccesen aposztrofálta  magát, arra buzdított, hogy keresztény életünket annak oltalmába ajánljuk, akinek ez itt a földön a legjobban sikerült. Jézus édesanyja, a Boldogságos Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya oltalmazza életünket és szeretteink életét.