Isteni irgalmasság vasárnapja cserkészszemmel

Közel egy esztendő telt el azóta, hogy Polgáron a cserkészcsapat alapításába belekezdtünk. Mintegy 40 jelölttel kezdtük meg a munkánkat 6 őrsben. Sikerült a csapatunk számára egy olyan példaképet és névadót választani, aki mély hitével és hős hazaszeretetével mindannyiunk követendő példája lehet. Ő nem más, mint a török verő Hunyadi János.

Büszkék vagyunk arra, hogy cserkészeink már most a jelölt idő alatt komoly szolgálatokat tettek a közösség javára: Tiszagyulaházán a falu határában lévő elhagyatott keresztek rendbetétele, Polgáron az idősek, betegek látogatása.

Természetesen nem csak munkából állnak mindennapjaink. Sok móka és kacagás is felütötte fejét sorainkban. Ősszel kirándultunk és terményeket, terméseket gyűjtöttünk, amiből őszi életképet készítettünk.  Télen három napos téli portyánkat Ragályon a plébánián töltöttük. A Baradla-barlangot is megtekintettük. Az éjszakába nyúló vidám játékokról, vetélkedőkről már szót sem ejtek. A köztes időkben pedig elménket csiszoltuk, hogy az áprilisi fogadalom tételre felkészülten menjünk el.

Így virradt ránk április 22-ike szombat. Észak-Alföld és Észak-kelet Magyarország csapatai összefogtak, hogy segítsék munkánkat és eljöttek próbáztatni. Tiszaújvárosból 5 fő; Máripócsról 3 fő; Mátraballáról 1fő; Nyírbogdányból 1 fő és az Ipolyságból is jött egy próbáztató.

Tiszagyulaházán 20 cserkész- és 12 kiscserkészjelölt vágott neki a próbának. Ez egy akadálypályához hasonlító útvonal ahol a jelöltek állomásokon adnak számot a tudásukról. Mi a cserkészek ezt mindig valamilyen keretbe ágyazzuk. Mostani próbánk során a magyar szentekkel és a cserkészek védőszentjével találkoztak a fiaink és lányaink. Nagy elődjeink óvó, védő szeretetet átsegítette őket a nehéz pillanatokon és útmutatást adott nekik a jövőre. Minden jelölt sikerrel vette az akadályt, amit egy közös métázással és nagy lakomával ünnepeltünk meg. A finomságokat a szülők biztosították, amiért hálás köszönettel tartozunk.

Másnap 23-án az isteni irgalmasság vasárnapján, Polgáron a 10:00 órás szentmise után tettünk fogadalmat. Ez azért is olyan fontos számukra, mert vezetők az isteni irgalmasság működését láthattuk saját életünkben. Szinte az összes fiatal ki elkezdte velünk közösen a munkát az be is fejezte!

László atya prédikációjában intelmet hallhatunk, hogy az az út, amit választottunk nem könnyű, de a végén az Istennel eltöltendő örök lét vár ránk. A szentmise végén minden jelölt az oltárnál felsorakozott és a törvényeink elhangzása után fogadalmat tettek. Az ünnep fényét emelte, hogy a próbáztatóink és a káplánunk, Papp László atya velünk együtt újítatta meg a fogadalmát.

Az ünnepség záró akkordjaként vendégeink megtekinthettek egy kis fényképes kiállítást a cserkészet majd száz éves múltjából és a cserkészet jelenéből egy kis számítógépes összeállítást.

Ez úton köszönöm meg a vezetőtársaimnak Ducsai Istvánnénak, Simon Andreának, Székely Pálnénak és plébániánk két lelki vezetőjének Dr. Linczenbold Levete- és Papp László atyák segítségét .

Rácz Zoltán cserkésztiszt
Hunyadi János cserkészcsapat parancsnoka